Cieszyn zdjęcia A-M

23 czerwca, 2017

Cieszyn jest jednym z najstarszych miast na Śląsku i na przestrzeni minionych wieków zmieniał się jak każde miasto w całej Europie. Dodatkowy wpływ na charakter miasta miało przemieszanie kultur i narodów gdyż zamieszkiwali tu Polacy, Niemcy, Czesi, Węgrzy, Żydzi oraz wiele innych narodowości, a co zatem idzie również zróżnicowanie wyznawanych religii i poglądów. Cieszyn powiększał swoje granice terytorialne, stare domy i kamienice zastępowane były przez nowe, na wygląd miasta miały wpływ również zmiany w przynależności państwowej, wielkie pożary które nawiedzały miasto jak również co mało kto wie trzęsienia ziemi. Pomimo tego dużo miejsc zachowało swój wygląd sprzed lat, a jednocześnie bardzo dużo w Cieszynie się zmieniło.

Dlatego postanowiłem stworzyć tę stronę i pokazać jak kiedyś wyglądało miasto i jakie zmiany w nim zaszły, a najlepiej to widać porównując zdjęcia zrobione przed laty ze zdjęciami zrobionymi obecnie. Niestety optyka dzisiejszych aparatów fotograficznych różni się od tych jakimi były wykonywane stare zdjęcia i nie zawsze pozwala na wykonanie zdjęcia, które oddawało by obraz tak samo. Ponadto wiele miejsc z których robiono zdjęcia jest obecnie niedostępnych gdyż obecnie stoją w tym miejscu budynki.
Dodatkowo zamieściłem parę działów poświęconych innym pamiątkom z regionu jak film, plakaty, prasa.

Pragnę w tym miejscu poprosić wszystkie osoby, które chciałyby udostępnić i pomóc w rozwijaniu tej strony o materiały, a szczególnie o skany lub możliwość zrobienia skanu starych fotografii. Ponadto proszę o wszelkie uwagi związane ze stroną, które pomogą w ulepszaniu i rozwijaniu strony. Ze swojej strony mogę zapewnić, że będę w dalszym ciągu uzupełniać zdjęcia i materiały na stronie.

Jeżeli ktoś stwierdzi, że jakieś materiały zamieszczone na stronie są objęte jego prawami autorskimi proszę o kontakt ze mną w sprawie wyjaśnienia tej sprawy.

 

Brak komentarzy